Националисти против ТТИП

03. новембра 2015. / Коментар

stop-ttipПоследњих недеља, осим у борби против најезде илегалних имиграната, националисти у земљама ЕУ, а поготово у Немачкој, активни су у народним протестима усмереним против споразума о „Трансатланском трговинском и инвестиционом партнерству“ (ТТИП). Он је у јавност доспео путем „Викиликса“, и о њему већ неколико година тајно „преговарају“ вашингтонски ционистички капиталисти са својим марионетама у седишту ЕУ. Суштински, овај споразум (уколико би био потписан) уништио би и последње трагове суверенитета европских држава, које су ионако већ под снажним утицајем САД, и ставио би ЕУ под апсолутну контролу америчких мултинационалних компанија.

ТТИП споразум носи како политичке, тако и оне еколошке, здравствене и многе друге последице. Његови заговорници наводе како би он донео економску корист, али прећуткују да је та корист незнатна спрам штете која се њиме прави и да економска добит заправо иде у руке власника крупног капитала. Он, пре свега, не штити европску производњу од америчке експанзије у виду несметаног извоза, као што ни сама ЕУ не штити економије својих држава чланица. Међутим, једна од најгорих последица овог споразума била би укидање строгих правила које у ЕУ постоје, а тичу се ГМО хране. Наиме, примена овог споразума отвара европско тржиште како за ГМО храну, тако и за америчке прехрамбене производе који садрже забрањене пестициде, хормоне раста, као и низ других штетних супстанци, законом дозвољених у САД.

Сем тога, ТТИП споразум би скоро апсолутно укинуо право на приватност која је већ до крајњих граница угрожена, и његовом применом би се здравствени, банкарски и други приватни подаци грађана ЕУ нашли у рукама америчких приватних компанија, који би те податке могле да злоупотребљавају. Такође, овај споразум би највероватније довео и до масовног губитак радних места (иронично, јер се као главна предност овог споразума наводи економска корист), што се догодило када је сличан споразум НAФТA потписан између САД, Канаде и Мексика. Без радних места је тада остало око милион радника.

На крају, што се правног аспекта тиче, треба нагласити да би применом ТТИП споразума велике мултинационалне компаније имале права да због апсурдних ствари туже било коју државу. Тиме би, на још један начин, биле у стању да утичу на политику „суверених“ земаља.

Наравно, битно је да нагласимо да ми овим не изражавамо забринутост за корумпирану бриселску бирократију, нити за европске марионетске владе, односно не занима нас како би овај споразум могао на њих да утиче. Али смо и те како забринути због чињенице да би, због примене Споразума о стабилизацији и придруживању и подивљалог увозничког лобија, на наше тржиште из ЕУ стигла велика количина ГМО хране, чиме би се здравствена ситуација у Србији знатно погоршала. Такође, желимо да изразимо и солидарност са нашим европским саборцима, попут немачке Националне демократске партије, која се супротставља овом штетном, антиевропском споразуму. Сви заједно, ми се боримо за бољу будућност, како наших матичних нација тако и наше заједничке европске домовине, а против светске ционистичке и лихварске олиграхије.

Врх стране