Србска Акција на Термопилу
10. септембар 2024. / Активности
На позив грчких другова из Златне зоре, Србска Акција је узела учешће у овогодишњем обележавању годишњице славне Термопилске битке. Наши активисти, угошћени са великом пажњом и љубављу од стране другова из Златне зоре, стајали су заједно са њима у термопилском строју који је уз бакље, бубњеве и пригодне гoворе, одао почаст спартанским јунацима. Пред импозантном статуом краља Леониде, положени су венци Златне зоре, Србске Акције и Националног препорода Пољске, чији су активисти такође учествовали у догађају.
Основна порука која се са скупа упућена, јесте о ванвременском примеру термопилских јунака уз посебан осврт на данашњицу. Наиме, као што се у оно време, краљ Леонида са својим јунацима супротставио једној хегемонистичкој мултирасној суперсили, тако су и данас, модерни грчки националисти дужни да се са истом снагом одупиру страним непријатељима и домаћим издајницима који распродају и руже отаџбину.
Вреди напоменути и то да је на стотине људи у пролазу са страхопоштовањем пратило догађај. Поређење са тужном суседним државним обележавањем годишњице Термопилске битке, показало је да само националисти могу да узвеличају и прославе хероје хеленизма онако како и доликује. Јер скуп који је Златна зора и ове године уприличила на Термопилу, заиста је величанствен. Он сведочи о снази и организованости Златне зоре као покрета који је успео да опстане упркос нечувеном прогону од стране издајничког режима, и упркос хистеричној пропаганди левичарског и мондијалистичког накота.
Иначе, Термопилска битка и храбри Спартанци, били су и остали извор надахнућа не само за грчке родољубе већ и за све европске национал-револуционаре. Јер те 480. године пре Рождества Христовог, у Термопилском кланцу, краљ Леонида, његови ратници и њихови савезници, бранили су не само своју јелинску отаџбину већ и заметак европске цивилизације од многоструко бројнијих освајача- туђинаца. А дисциплином и борбеношћу, Спартанци су представљали не само авангарду ратне вештине већ и образац организоване заједнице, органског начела и фалангистички устројеног покрета који добром организацијом, вештином и моралним набојем, побеђује бројчано надмоћнијег непријатеља. Дакле, путеви херојског идеализма, односно херојског погледа на свет, свој архетип имају у краљу Леониди и његовим Спартанцима са Термопила, као оличењу есенције ратничког соја наше расе. Херојски поглед на свет и живот, полазе од начела да је живот стална борба, непрестана, за коју треба бити кадар стићи и утећи, и на страшном месту постојати, те за коју се ваља духовно и физички челичити. То је бескрајна и непрекидна битка против инерције природе, против зла у другима и у нама самима. То је револуционарна борба за „новог човека", као подвижничко успињање чији се пуноћа и смисао спознају тек кроз хришћанско откровење, али и пре њега, имају своје праобразе.
Стога, на путевима савремених борби, национал-револуционар је загледан у мноштво узора и идеала повести, као путоказа, извора надахнућа и чинилаца моралне спреме.
Слава јунацима са Термопила!
Подвиг и борба!